Wczytuję dane...

Na co zwrócić uwagę kupując ozonator

Wybór właściwego ozonatora na pierwszy rzut oka wydaje się być dosyć prosty. Niestety nie jest tak do końca. Przede wszystkim przymierzając się do zakupu powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań i dość wnikliwie przeanalizować przyszłe wykorzystywanie naszego ozonatora. Oto na co przede wszystkim, powinniśmy zwrócić uwagę planując zakup generatora ozonu.




Co będziemy ozonować


Ozonatory dedykowane do powietrza tzw przelotowe są idealne do ozonowania pomieszczeń i pojazdów. Nie da się ich jednak wykorzystać do ozonowania wody czy też produktów spożywczych. Do takich celów potrzebujemy bowiem ozonator o zupełnie innej konstrukcji, do którego podłączymy wężyk silikonowy. Natomiast ozonatorem do wody jest możliwość ozonowania powietrza. Pozostaje kwestia doboru optymalnej wydajności i o kompromis może być tu ciężko gdyż inne wydajności są potrzebne do wody czy też żywności a zupełnie inne – większe, do pomieszczeń. Nierzadko bywa tak że rozwiązaniem najbardziej optymalnym i paradoksalnie tańszym jest zakup dwóch ozonatorów z których każdy ma swoje konkretne przeznaczenie.

Ponadto ozonatory z wyjściem na wężyk z powodzeniem wykorzystamy do takich zastosowań jak ozonowanie workowe np. bielizna pościelowa, odzież, obuwie itp. ale też małych przestrzeni typu szafki, lodówki itp.




Wydajność urządzenia


Wydajność ozonatora czyli ilość produkowanego ozonu w określonym przedziale czasu liczona w gramach na godzinę (g/h) to jeden z podstawowych parametrów ozonatorów. Wydajność powinna być dobrana zarówno do kubatury pomieszczenia oraz celu ozonowania. Zawsze zwracamy uwagę na kubaturę, przeliczenie jedynie powierzchni po podłodze czyli w m² niewiele nam mówi. Wręcz może nas wyprowadzić na przysłowiowe manowce jeżeli okaże się, że pomieszczenie które ozonujemy ma np. wysokość 3,5 m a nie standardowe 2,5-2,7m. Wówczas dla przykładowego pomieszczenia 50m² różnica w kubaturze wyniesie ok 50m³ a to będzie powodować konieczność wyboru zupełnie innego modelu. Prostym, ale umówmy się bardzo orientacyjnym przelicznikiem wydajności na cele dezynfekcji jest 1g ozonu na każde 10m³ ozonowanego pomieszczenia. Praktyka pokazuje, że jest to też takie absolutne minimum. Podkreślmy raz jeszcze, że mówimy tu o szerokim działaniu dezynfekcyjnym. Dobierając wydajność musimy zatem brać pod uwagę kubaturę pomieszczeń oraz w jakim celu ozonowanie jest wykonywane.




Cel ozonowania


Określenie „do użytku domowego” w przypadku użytkowników indywidualnych pojawia się dość często i tutaj zalecamy ostrożność. Na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego ozonator może bowiem kosztować 400 zł ale i 2400 zł. I jeden i drugi może być świetnym rozwiązaniem. Pod jednym warunkiem: wybierając ozonator należy sobie odpowiedzieć również na pytanie jaki jest cel ozonowania i jakie mamy oczekiwania do skuteczności całego procesu. Czy chcemy bardziej odświeżać pomieszczenia, usuwać zapachy, czy zależy nam na działaniu ściśle dezynfekcyjnym. W tym ostatnim przypadku musimy zastosować większe wydajności, sam proces ozonowania też wygląda nieco inaczej. Oczywiście te cele nie wykluczają się wzajemnie, możliwe jest więc przeprowadzanie dezynfekcji metoda ozonowania i jednocześnie automatycznie usuwać zapachy. W drugą stronę niestety nie działa to wprost proporcjonalnie. Zastosowanie słabszego ozonatora może być wystarczające do usunięcia zapachów ale uzyskane stężenia ozonu nie będą miały odpowiednio silnego działania bakterio czy grzybobójczego.



Wybór ozonatora powinien być wypadkową wszystkich wyżej wymienionych zagadnień. Oczywiście artykuł ten nie wyczerpuje kompleksowo tematu, ma za zadanie jedynie pokazać podstawowe kwestie które należy rozważyć przed zakupem.



Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze właściwego generatora ozonu zachęcamy do kontaktu – info@ozoneo.pl lub telefonicznie 530-551-552



Informacji udzielają praktycy zajmujący się profesjonalnym ozonowaniem na co dzień.


Kliknij tutaj aby poznać wszystkie generatory ozonu