Wczytuję dane...

Zadbaj o klimatyzację w aucie - poznaj niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia

Klimatyzacja samochodowa to element wyposażenia o którym należy pamiętać nie tylko w czasie upalnych letnich dni ale również w ciągu całego roku. Przyjrzymy się dzisiaj bliżej jakie konsekwencje dla naszego zdrowia ma nieczyszczony regularnie układ klimatyzacji i co zrobić aby tych konsekwencji uniknąć.





Nie jest żadną tajemnicą, że zagrzybiona klimatyzacja może powodować wiele chorób. Zaniedbany układ klimatyzacji to idealne warunki do rozwoju rozmaitych bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Nierzadko w swojej pracy spotykamy się z klientami którzy przyznają, że klimatyzacji nie odgrzybiali od dłuższego czasu, czasem nawet 2-3 lat! To ogromny błąd. Nie przeprowadzając regularnej (2 razy w roku) gruntownej dezynfekcji klimatyzacji możemy być pewni że w kanałach nawiewowych czy też na parowniku zgromadziła się potężna armia bakterii i grzybów (oraz ich toksyn) którymi bezpośrednio oddychamy podróżując autem.




Najczęstszym objawem to pozornie niewinny katar i/lub kaszel będący wynikiem przeziębienia od klimatyzacji. Wiele osób uważa że to w pewnym sensie normalne. Otóż wcale nie, dobrze działająca i ustawiona klimatyzacja, regularnie czyszczona z pewnością nie powoduje takich dolegliwości. Katar czy kaszel to jednak dopiero początek prawdziwych kłopotów i zagrożeń zdrowotnych. Na co jeszcze się narażamy nie odgrzybiając regularnie klimatyzacji?




Infekcje pochodzące od grzybów i pleśni

Obecność grzybów i pleśni w układzie klimatyzacji jest szczególnie niebezpieczna. Substancje wytwarzane przez grzyby czyli mykotoksyny są silnie trujące. Wywołują one szereg chorób m.in. zapalenie zatok, alergie, astmę, grzybicę oskrzelowo-płucną, problemy żołądkowo-jelitowe, zapalenia stawów, wysypki skórne, uszkodzenia nerek czy schorzenia wątroby.








Bakterie i wirusy



W układzie klimatyzacji bytuje również szereg bakterii i wirusów, jednym z najczęściej występujących jest gronkowiec złocisty, zakażenie którym może prowadzić do zapalenia skóry, zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych, a nawet zapalenie wsierdzia. Wśród drobnoustrojów zamieszkujących systemy wentylacyjne można spotkać także Francisella tularensis – bakterię wywołującą tularemię – ostrą chorobę zakaźną, atakującą węzły chłonne. W klimatyzacjach bytują również herpeswirusy – odpowiedzialne m.in. za zapalenie spojówek, opryszczkę, ospę wietrzną, półpasiec, mononukleozę zakaźną oraz gorączkę trzydniową, tzw. „trzydniówkę” – atakującą głównie dzieci.




Legionella



Niezwykle groźna bakteria wywołująca legionellozę. Objawem Legionellozy jest zapalenie płuc i pojawia się u osób z obniżoną odpornością. Często prowadzi również do powikłań skutkujących nawet śmiercią. Bakterie Legionelli do rozwoju potrzebują ciepłych i wilgotnych warunków oraz miejsc, w których osadzają się związki żelaza, czyli pospolita rdza. Najczęściej spotkać można ją w systemach klimatyzacyjnych, a także instalacjach hydraulicznych, rozpylających wodę takich jak wanny z hydromasażem, prysznice, fontanny, zraszacze ogrodowe itp. Legionellą nie można zarazić się poprzez kontakt z chorym czy nawet wypicie skażonej wody. Jedynym źródłem zakażenia jest wodny aerozol, wytwarzany przy włączonym urządzeniu.



Jak zapobiegać chorobom korzystając z klimatyzacji samochodowej?



Należy regularnie wymieniać filtr kabinowy zgodnie z zalecaniami producenta danego auta. Minimum dwa razy w roku (jesień/wiosna) przeprowadzić ozonowanie układu klimatyzacji oraz wnętrza pojazdu. Ozon ma bardzo silne działanie grzybobójcze oraz bakteriobójcze. Prawidłowo przeprowadzony zabieg ozonowania pozwala skutecznie odgrzybić układ klimatyzacji jak również wyeliminować zarodniki grzybów, bakterie, alergeny z wnętrza samochodu. Proces ozonowania pojazdu szczegółowo omawiamy w innym artykule. Pamiętajmy jednak aby używać ozonatorów o odpowiedniej wydajności, najlepiej naszych polskich producentów. Wydajność ozonatora nie może być niższa 5-6 g/h. Należy zwracać również uwagę czy ozonator będzie używany na potrzeby prywatne czy w warunkach warsztatowych. W serwisach, myjniach, itp. sprawdzą się lepiej nieco inne modele.




Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze właściwego generatora ozonu zachęcamy do kontaktu – info@ozoneo.pl lub telefonicznie 530-551-552



Informacji udzielają praktycy zajmujący się profesjonalnym ozonowaniem na co dzień.


Kliknij tutaj aby poznać wszystkie generatory ozonu