Wczytuję dane...
Jony ujemne i ozonowanie

Jonizowanie powietrza i jonizator powietrza
 

Jonizacja – jest to  zjawisko powstawania jonu, czyli kationu bądź anionu, z obojętnego atomu lub cząsteczki.

W ten sposób powstają wolne jony dodatnie i swobodne elektrony, które przyłączając się do obojętnych atomów tworzą jony ujemne.
 

Środowisko w którym żyjemy niestety coraz częściej ma nienaturalną, dodatnią charakterystykę. Duży wpływ ma na to m.in. sprzęt elektroniczny lub elektryczny (komputery, monitory, sprzęt AGD) a tego jak wiemy używamy coraz więcej i częściej. Ale  również „producentami” szkodliwych jonów dodatnich są różnego rodzaje fabryki czy też spaliny wydzielane przez samochody jak również beton i asfalt. Czyli jak można wywnioskować najgorsza sytuacja w tym zakresie panuje w miastach. Działanie jonów dodatnich ma negatywny wpływ na nasze zdrowie jak i samopoczucie. Jonizator powietrza neutralizuje jony dodatnie wprowadzając do powietrza jony ujemne. Atomy które nie posiadają elektronów są o nie wzbogacane. Jonizatory powietrza zapewniają czyste i zdrowe powietrze w naszym domu, samochodzie czy tez miejscu pracy.
 

Jony ujemne występują w sposób naturalny w przyrodzie. Największe ich stężenie notujemy w następujących obszarach:

- tereny górskie

- tereny nadmorskie

- lasy, w szczególności lasy sosnowe

- pola, łąki

- wodospady

- powietrze bezpośrednio po burzy
 

Burza to nic innego jak naturalny jonizator powietrza. Często po upalnym i dusznym dniu z ulgą przyjmujemy nadejście burzy. Nic dziwnego. Powietrze staje się czyste, świeże i rześkie.
 

 Oddziaływanie jonów ujemnych:

- wytrącają alergeny, pyłki kwiatowe, roślinne i roztocza

- jonizują ujemnie prozdrowotnie powietrze

- wytrącają kurze, pyły i pyłki oraz dym z pomieszczeń domowych, biurowych, handlowych itp.

- w porze letniej znacznie ograniczają "wchodzenie" do pomieszczeń much, komarów, meszek itp owadów
 

Jony ujemne, emitowane przez jonizator powietrza pełnią szereg funkcji prozdrowotnych i leczniczych m.in.:

- astma, problemy układu oddechowego, niweluje duszności

- różnego rodzaju alergie i uczulenia - m.in na pyłki kwiatów, kurz, sierść zwierząt 

- chore zatoki

- nadciśnienie

- migreny

- bezsenność

- zmniejszenie złego samopoczucia przy zmianach pogody

- przyspiesza gojenie się ran

- reumatyzm




Ozonowanie i ozonator/generator ozonu
 

Ozon - to odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. Odkrył go a także nazwał w 1839 r niemiecki chemik Christian Friedrich Schönbein. Jest gazem niepalnym, ma natomiast zdolność, podobnie, jak tlen – O2, podtrzymywać proces spalania. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jest nietrwały termicznie i rozpada się stopniowo do tlenu już w temperaturze pokojowej. Co warte podkreślenia, jest całkowicie bezpieczny przy zachowaniu kilku prostych zasad bezpieczeństwa.
 

Ozon jest najskuteczniejszym ze znanych środków dezynfekujących. Dla porównania, działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Jedynym minusem jest to, iż ozon ma stosunkowo krótki czas rozkładu, przez co ozonowana woda pozostaje aseptyczna przez krótki czas (tzn. nie można jej bezpiecznie przesyłać długimi rurociągami). Tylko i wyłącznie z tego powodu ozon nie może całkowicie wyeliminować chloru z procesu uzdatniania wody, jednakże może go w istotny sposób ograniczyć, w ilości niezbędnej do utrzymania w sterylności wszystkich nitek sieci wodociągowej po przejściu wody przez stację uzdatniania. Zabieg taki zdecydowanie poprawia właściwości organoleptyczne spożywanej wody (nie odczuwamy wtedy nieprzyjemnego zapachu i smaku chloru oraz mętnego zabarwienia).
 

Zastosowanie ozonu jako środka dezynfekcyjnego jest idealne w warunkach, gdzie woda pitna spożywana jest w niedługim czasie po procesie dezynfekcji czyli np. w warunkach domowych, gdzie wodę ozonujemy na własne potrzeby. Wodę ozonowaną możemy używać nie tylko jako wodę pitną, ale również do gotowania, czy mycia zębów. Podobnie rzecz wygląda w przypadku ozonowania żywności – mięsa, warzyw, owoców, jaj, ryb itd.  Dzięki procesowi ozonowania, który wykonuje generator ozonu możemy nie tylko usunąć wszelkie bakterie, wirusy czy pestycydy z żywności ale również w sposób naturalny przedłużyć jej świeżość. Posiadając ozonator można również przygotowywać w zaciszu własnego domu lecznicze kąpiele ozonowe które wykazują skuteczne działanie przy problemach skórnych takich jak: trądzik, wypryski, cellulit czy choroby grzybowe. Ponadto tak przygotowana kąpiel ozonowa działa relaksująco i odprężająco na cały organizm. W schorzeniach dermatologicznych pomaga też naozonowana oliwa z oliwek. Wykazuje ona też bardzo dobre właściwości przy gojeniu się ran. Oliwa z oliwek po procesie ozonowania powinna zostać wykorzystana w ciągu 3 miesięcy.



Ozon jest niezwykle skuteczny w przypadku występujących w pomieszczeniach wszelkiego rodzaju grzybów, pleśni czy wilgoci. Ozonator sterylizuje pomieszczenia ale też skutecznie usuwa (nie maskuje) różnego rodzaju nieprzyjemne zapachy m.in. wilgoci, stęchlizny, dymu papierosowego, farby, spalenizny czy tez zwierząt domowych. Ozon jest coraz częściej stosowany do walki z pleśnią czy grzybem występującym w wszelkiego rodzaju pomieszczeniach i z powodzeniem zastępuję używane do tej pory często z mizernym skutkiem różnego rodzaje środki chemiczne. Bardzo podobnie wygląda to w motoryzacji, gdzie ozon znajduje zastosowanie przy odgrzybianiu klimatyzacji i jej dezynfekcji oraz usuwaniu z wnętrza aut nieprzyjemnych zapachów. Popularne preparaty chemiczne coraz częściej przegrywają w konkurencji z ozonem. Serwisy samochodowe zajmujące się układami klimatyzacji wykorzystują generatory ozonu w swojej codziennej pracy ponieważ skuteczność ozonowania znacznie przewyższa dotychczas stosowane metody. Inne przykłady zastosowań ozonu to m.in. lodówki, chłodnie, szafki z obuwiem czy garderoba, akwaria i oczka wodne, dezynfekcja zastawy stołowej, sztućców czy desek kuchennych.



W ostatnich latach nastąpił dynamiczny wzrost zarówno świadomości na temat zastosowania ozonu w codziennym życiu jak również zainteresowania zakupem generatora ozonu. W wielu gospodarstwach domowych takie urządzenie już jest i dołączyło do stałego grona innych powszechnie używanych urządzeń AGD. Stało się to tym bardziej, że generator ozonu jest urządzeniem wielofunkcyjnym i wszechstronnym, o szerokim spektrum zastosowania. Jeden ozonator można stosować w domu, samochodzie, na działce czy w warsztacie.